Oszczędzaj czas i pieniądze

Ubezpieczenia osobowe

Ubezpieczenia osobowe

Ubezpieczenia osobowe to ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia w trakcie wyjazdów zagranicznych tzw. ubezpieczenia podróżne.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Z ubezpieczeń NNW mogą korzystać praktycznie wszyscy. Czy ktoś pracuje, zajmuje się domem, uczy się. Każdy z Nas jest narażony na wypadek w codziennym życiu. Głównym założeniem tego ubezpieczenia jest wypłata odszkodowania za tzw. uszczerbek na zdrowiu. Wysokość procentową uszczerbku określa się na podstawie tabel, osobą orzekającą jest lekarz. Coraz częściej Towarzystwa Ubezpieczeniowe przy mniejszych urazach nie wzywają poszkodowanego na komisję, tylko wypłacają odszkodowanie na podstawie dokumentacji medycznej – jest to bardzo wygodna forma zarówno dla klienta jak i TU.

Przy zakupie tego ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na wariant – możemy wykupić ubezpieczenie działające całodobowo lub w zakresie ograniczonym np. do wypadków przy pracy. Drugim elementem różniącym oferty jest zakres ochrony – na rynku są dostępne polisy z tzw. świadczeniem za „trwały uszczerbek na zdrowiu”. Różnią się one od wcześniej opisanych tym, że TU wypłaci na m tylko odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu zdefiniowany i opisany w ogólnych warunkach, z reguły jest to podawane w formie tabeli trwałego uszczerbku na zdrowiu – są to cięższe przypadki uszkodzeń ciała (np. utrata dłoni, palca, stopy, nogi, wzroku itp.) – w tym zakresie nie otrzymamy odszkodowania za: złamania, oparzenia, wstrząs mózgu, itp.

Ubezpieczenie podróżne – koszty leczenia

Należy wyróżnić dwie grupy podróżnych. Osoby wyjeżdżające do i poza kraje Unii Europejskiej. Wszyscy którzy wyjeżdżają do UE oraz krajów EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) mają dwie możliwości, z których warto równocześnie skorzystać. Pierwszą rzeczą o której należy pamiętać to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument, na podstawie którego możemy uzyskać dostęp do bezpłatnych usług medycznych zgodnie z obowiązującym prawem w kraju naszego aktualnego pobytu (jeżeli jakiekolwiek świadczenia są płatne, to również musimy za nie płacić) – jest to zalecane absolutne minimum, w które warto się wyposażyć wyjeżdżając za granicę do wymienionych krajów. Jednakże oprócz karty EKUZ funkcjonują na rynku dobrowolne ubezpieczenia – popularnie nazywane ubezpieczeniem kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków podczas podróży zagranicznej – powinni je wykupić wszyscy, a przede wszystkim Ci, którzy wyjeżdżają do innych krajów niż UE czy EFTA.

Co nam daje takie ubezpieczenie?

Przede wszystkim bardzo szeroką ochronę (jakiej nie mamy w przypadku darmowej karty EKUZ): refundację poniesionych wydatków na zakup lekarstw, dostęp do wszystkich placówek medycznych w danym kraju (karta umożliwia nam tylko dostęp do publicznej służby zdrowia), transport medyczny, akcja ratownicza  (np. w górach, wypadek na nartach), podróż osoby bliskiej, leczenie stomatologiczne, transport zwłok do Polski i inne.

Wiele osób jest przekonanych iż posiadanie EKUZ jest wystarczające. Niestety tak nie jest – wystarczy, że rozchorujemy się za granicą i nasz stan zdrowia nie pozwoli nam na samodzielne funkcjonowanie, ale już na tyle jest zadawalający, że lekarz prowadzący stwierdzi, iż chory nadaje się aby go przewieźć do kraju na kontynuację leczenia (kart EKUZ działa na zasadzie ratowania życia) – wówczas ktoś musi nas przetransportować do Polski – a to są często duże koszty (ambulans, lekarz, kierowca, pielęgniarz).

Dlaczego warto mieć takie ubezpieczenie?

Bo po prostu się opłaca je mieć. Koszt takiego ubezpieczenia to w zależności od sumy ubezpieczenia i charakteru wyjazdu (turystyczny, do pracy, na narty…) około 3zł za dzień pobytu. Funkcjonują na rynku również ubezpieczenia roczne. Warto go rozszerzyć o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków, czy utraty bagażu. Coraz częściej TU oferują również Assistance – jest to pomoc zarówno organizacyjna jak i prawna.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia KL?

Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia, a szczególnie na wyłączenia w ogólnych warunkach. Zdarza się, że osoby zwłaszcza starsze, maja jakąś chorobę przewlekłą – niektóre TU wyłączają wówczas ochronę ubezpieczeniową na te choroby – są dostępne na rynku polisy które nie maja tego wyłączenia.

Wyjeżdżając za granicę koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne.

Skontaktuj się z naszymi pracownikami

Klienci
  • Kantor Gold
  • Impulso
  • FHU Stańczyk
  • Cukiernia Aleksander
  • In Time
  • Restauracja Marlin